Šifrovačky

Svíčková anabáze Jeníčků

Prolog

"Organizátorům vděčně pagerank podpoříš." => oficiální web Svíček

Mohla to být taková běžná reportáž, jak jsme přišli na stanoviště, koukli, viděli, zasmáli se, řekli ahoj okololuštícím týmům a valili dál. Šestnáctkrát za sebou, a o půlnoci v cíli. Ale my jsme řekli ne! Tyhle zastaralé praktiky patří historicky někam do archeozoika, to není styl moderních kvartérních Jeníčků. Když už běží šifrovačku, tak si jí musí užít až do dna. S blouděním, mrznutím, slepými uličkami a nakonec finálním zákysem.
Orgům se předem omlouvám za možná příliš kritický tón v hodnocení šifer. Berte to tak, že to není součást reportáže, ale Pozitivní Konstruktivní Satira. Možná budu opakovat názory ze Zdi nářků, neb jsem zatím neměl čas si ji přečíst úplně celou. Svíčky se nám každopádně líbily a to mé hrabošení pod šiframi je jen inspirace do budoucna :)

Zastavení první - asociace [šifra]

"Před hrou si jména kolegů zopakuješ."

13:51: Začátek nebyl slavný. Orgové postupně vyvěšovali indicie a my z nich měli uhodnout heslo. Svině, houba, základna, vánoce, Vršovice...Teprve Satoranský nám otevřel oči. Jak by také ne, když to heslo má nejméně tři homonymní významy! A to jsme měli tu nespravedlivou výhodu, že heslo s námi běželo jako člen týmu :) Anče, Kubo, hajnej, nestát, nekoukat, valit na další stanoviště, himlhergot donnerwetter!

Hodnocení šifry: Dobrá šifra na roztrhání startovního pole, nicméně přesně tuto roztrhávačku použili již na začátku terénní části loňské Haluze.

Zastavení druhé - římská čísla [šifra]

"Nebudeš z počtu písmen řešení haluziti."

14:35: Karel rychle spočítal, že součet čísel v horním řádku odpovídá počtu čísel v dolním řádku. Fajn, takže to budou shluky jedniček, nul a občas pětek, každý shluk odpovídá pravděpodobně jednomu písmenu. Co teď? Dvojková soustava to není, morseoffka také ne...kolik je těch shluků, sedmnáct? A není na mapě v okolí něco na sedmnáct písmen? Jasně že je, Křišťálová studánka! Ať zkoušíme napasovat studánku jakkoliv, nějak to nevychází. Jít tam na blind se nám moc nechce, což bylo velmi moudré rozhodnutí - Křišťálová studánka byla past na haluzící týmy, viz reportáž Bednajtu.
Vzhledem k tomu, že se ve shlucích relativně často vyskytovaly samostatné jedničky a pětky, zkusím je ztotožnit s písmeny A a E. Karel na základě toho odhaduje, že první slovo by mohlo být SKÁLA. Tohle ztotožnění již pomohlo. Římská čísla přepsaná do arabských a bez mezer!
Cestou na Vávrovu skálu luštím novoměstskou část Bezvíček. Má to dvě výhody. Jednak jsem neutíkal zbytku týmu (Marwin s námi neběžel, tudíž jsme nemohli založit rychlou sekci), druhak se Héra stal výlučným navigátorem a nikdo mu do toho nekafral :)

Hodnocení šifry: Dobrá a originální šifra, ale příliš těžká abych ji dával jako první. Když i my jsme na ní strávili 40 minut a spousta slabších týmů si musela zavolat o řešení, tak to není dobrá motivace pro začátek šifrovačky. Myslím si také, že druhý krok (ztotožnit 1 a 0 jako desítku) je o dost náročnější nežli první krok (rozdělit číslice z 2. řádku podle čísel v 1. řádku), tudíž nápověda by měla napovídat spíše na něj.
Honeypot u Křišťálové studánky byl ale dobrý nápad :)

Zastavení třetí - písmena ze čtverečků [šifra]

"Dlouhé kalhoty ze sukna vysokohmického nositi budeš."

15:48: Vávrova skála vypadá kouzelně. Však už se na ní ihned drápu. Lidé na vrcholku ovšem nejsou svíčkaři, jsou to místní geocacheři, kteří o šifrovačkách ještě nikdy neslyšeli. Šifra je samozřejmě dole, u paty skály, holt asi považuji orgy za větší svině, nežli ve skutečnosti jsou.
Šifru dáváme rychle. Kuba si všimne písmen psaných jiným fontem nežli zbytek, Karel je ztotožní s písmeny ve čtvercové síti, já si všimnu, že počet písmen ve shlucích odpovídá počtu čtverečků a Héra objeví způsob, jak číst zašifrovaný text. Učebnicové týmové řešení.
Z přesunu na následující stanoviště si moc nepamatuji, neb jsem byl plně zahloubán do Bezvíčku. Zatímco Héra hledal na mapě Hvozdnou, Studnici a přírodní rezervaci, já nad mapou Magorky dumal nad tokem Loučnice, Louspřice a Lojždice. Vybavuji si jen, že jsme šli nějakou zběsile přímou cestou přes pastviny a každou chvíli přelézali přes elektrický ohradník, arciže nabitý. Docela jsem litoval, že ukolébán předpovědí počasí jsem si s sebou nevzal goráčový komplet.

Hodnocení šifry: Dobře udělaná vícestupňová šifra, přičemž každý stupeň obsahoval nápovědu na stupeň následující. Myslím že by byla dobře motivační jako první šifra.

Zastavení čtvrté - řecká písmena [šifra]

"Koukneš a vidíš."

16:40: Zde jsme se příliš dlouho nezdrželi. Héra z šifry vykoukal "grepsilon" a následný ypsilon ukázal, že opravdu nejde o skrytá umělá vlákna. Hotovo za pár minut. Předběhli jsme Lamy a funíme na záda Abpopě. Pro velký úspěch nás Héra opět vede opičí drahou skrze elektrické ohradníky.

Hodnocení šifry: Slovní skrývačky jsou klasický, dle mého názoru už trochu ohraný postup. Řecká písmena nebyla zcela jednoznačná - například μ a ν je možné v češtině psát i s měkkým I (mí, ní), kterýchžto slabik bylo v textu docela dost. A když už používáte novořecký pravopis (β jako V), pak pro B byste měli použít μπ. No nic, už přestanu rejpat :)

Zastavení páté - asociacei [šifra]

"Základní jednotkami SI klnouti budeš."

17:18: Další rychlovka. Princip ihned a správná slova jsme sypali jedno za druhým. Největší problém nám jako většině ostatních týmů dělala RoLa - tu jsme sice jako vlakofilní tým měli rychle, ale na pásové rovnadlo sjezdovek jsme si zaboha nemohli vzpomenout. I tak Abpopa opět odešla chvilku před námi :(

Hodnocení šifry: Šifra, které interně říkáme nabuzovačka. Ne moc obtížná, ale člověk se při ní pobaví. Dobrá do druhé půlky po nějaké zákysovce, aby zmrzlým a demoralizovaným týmům dodala energii :)

Zastavení šesté - Andulka šifru močila

"Nepožádáš nápovědy od bližního svého."

17:44: Jak se blížíme k Hvozdné, vidíme u brodu stát jednoho Abpopáka, a zbytek týmu na něj křičí, ať nám nenapovídá. To ještě neznáme šifru, takže si myslíme jen, že nám napovídá, kde je šifra ukrytá. No nebylo tam nic. Až po čtvrt hodině našel Kuba zadání, pěkně daleko od brodu. Jenže jak vidíme šifru na plátně, dáváme si dvě a dvě dohromady, a je jasné, co myslela Abpopa tou nápovědou - holt kdybyste mlčeli, mohli jste nám připravit pár minut luštění navíc :) A už s Kubou uháníme k potoku a máčíme šifru ve vodě. Záhy bych si nafackoval, jaký jsem to zbrkloun, když se mi šifra vůčihledě před očima rozpouští. Kuba rychle vytahuje foťák, aby ještě zachytil zbytky zadání, leč zachytí jen rozmazané šmouhy...ale co to? Ne všecko je rozmazané, některá písmena zůstala neporušená. Sláva, nejsme takoví zbrklouni, jak to vypadalo!
A opět o kousek snižujeme náskok Abpopy.

Hodnocení šifry: Známé téma, ale opět originálně zpracované. Těžko hodnotit více, když jsme dostali tu neplánovanou nápovědu.

Zastavení sedmé - kroužky [šifra]

"Delfskou metodu užívati budeš."

18:32: Kouknu a vidím - to budou obkreslené mince! "Ukaž, dej mi to sem, já to vykoukám z hlavy!" volá Kuba. Nechávám tedy luštit Kubu, má z Jeníčků nejbystřejší zrak, a rozbaluji večeři. Stihnu jen jednu tatranku a už Kuba s Hérou hlásí, že je hotovo. Pěkná delfská rychlovka. Pozitivní zjištění, že jsme předběhli Alberty Stallony, mi pomáhá překonat kručení v břiše.

Zastavení osmé - s polským křížem je kříž [šifra]

"Některé náhody toliko za obyčejné náhody považovati budeš."

18:59: Přicházíme skoro současně s Abpopou a Vlhkou jámou. Barevnou šifru s bílou a červenou interpretujeme naprosto jednoznačně - to jsou barvy Slávie z článku v Sirkách. Ach jo. Ta čísla od nuly do tří navíc tak dobře odpovídají gólům v poločase a finále. A když už jsme tak hezky v ráži, tak šedý obdélník je přece fotbalové hřiště, nicht wahr?
Komáři nás donutí se přesunout kus dále po cestě, ale kromě závistivě udivených pohledů okololuštících týmů nám to moc náladu nezvedne. Héra objevuje další zajímavou vlastnost, že když se dvojice čísel vedle sebe interpretuje jako fotbalový výsledek, pak v každém sloupci lze brát bílou část jako poločas a červenou jako finále, anebo naopak. Po deseti minutách šrocení na kalkulačce mi vychází, že tento jev při náhodném rozdělení čísel v tabulce má pravděpodobnost 0.7%. Jako kdyby nás Héra pořád nevaroval - hoši, některé náhody jsou opravdu jen náhody!
Setmělo se. Po hodině si voláme o nápovědu. Řešení má prý 27 písmen. Přitom se dozvídáme, že zatím tudy prošly jen tři týmy. A kruciš. Ještě že si Karel všiml, že je v tabulce 27 nenulových čísel. Další hodina, než najdu v sirkovém kvízu odkaz na manuál Tmou, druhou kapitolu a Tři kříže. "Červená a bílá, vždyť to je polská vlajka!" křičí Karel. Jeho křik zaniká v méně zdvořilých nadávkách typu E6 a Základní jednotka.

Hodnocení šifry: Tohle byl organizátorský kiks. Souvislost se Slávií v Sirkách byla dost silná, a je škoda, že jste na ni při testování nepřišli. Zvláště, když na tu šifru napovídal ještě jiný článek ze Sirek. Kdyby Slávie v Sirkách nebyla, pak naprosto souhlasím, že polská vlajka na tu šifru sedne lépe, ale pokud v Sirkách je, pak alespoň u mne automaticky dostává silný bonus při zkoumání různých možností luštění. Druhou kapitolu Tmanuálu jsem si přečetl, nicméně tam je těch šifer docela dost - před hrou rozhodně není jasné, že Tři kříže a druhá kapitola Tmanuálu napovídají na tutéž šifru, to jsme si uvědomili až po nápadu s polským křížem a sloužilo to jako potvrzení.
Bez toho článku v Sirkách to ale byl elegantní nápad, jak využít polský kříž opět jinak.

Zastavení deváté - psací písmo [šifra]

"Orienťáckou mapu s sebou nezapomeneš."

22:35: Tolik cest na kilometr čtvereční, jako na Ochoze, se jen tak nevidí. Na mapě od orgů je jich s bídou polovina, takže Héra vytahuje orienťácké mapy, které s sebou prozíravě vzal pro celé okolí Nového Města. I tak je hledání skály noční můra. Hrabosh neskrývá svůj úsměv, když už dvakrát projdeme kolem luštících Lam a furt nic. Ostatní týmy jsou na tom podobně. Ani když už kýženou skálu najdeme, není vyhráno. Kurňa štelec, ta štěrbina byla úplně mimo skálu! Dodatečně se omlouvám Scientific approachi a druhému neznámému týmu, že jsem před nimi hrál zoufale hledajícího, i když jsem měl šifru již v ruce :)
Šifra samotná nám příliš času nedá, hlavně díky Hérovi, který si všiml psacích písmen CE.

Hodnocení šifry: Moc pěkná originální šifra, osobně ji považuji za jednu z nejlepších z letošního ročníku.

Zastavení desáté - 64 slov [šifra]

"Nebudeš machrovati pravděpodobnostmi divných náhod v šifrách."

23:04: Hérova orienťácká mapa opět zabodovala a na rozcestí uprostřed písmenka C jsme za chvíli. Šifru na první pohled považujeme za špatný vtip. Vybrat jedno správné heslo ze 64 nabízených. Na stanovišti se nezdržujeme a jdeme dál na Turniket. Snad by nám tam mohli dát nějaké indicie, kterak správné heslo vykoukat.
Na stadion docházíme jako pátí. Pěkný výsledek. Jediný, kdo odsud odešel, byla Prahaluz, známá to statistiky odlehlá hodnota. Vlhká jáma luští jedenáctku a zbytek ještě nemá správné heslo. Jo a indicie samozřejmě nedostaneme žádné :(
Kuba odhaluje čtveřice jdoucí podle abecedy. Až na jednu. Divné co? Jelikož můžeme každých 10 minut tipovat heslo, záhy se ukáže že žádné slovo z oné zlobivé čtveřice není správné. Nepoučen Polským křížem počítám, že pravděpodobnost zbylých 15 hezky seřazených čtveřic při náhodně vybraných slovech je v řádu miliardtin procenta. Až půlhodinu na to orgové vyhlašují, že ta zlobivá čtveřice je chyba v zadání a všechny čtveřice mají být seřazené správně. A ja stejně jak na začatku su v řiti, jak praví klasik.
Druhá naše idea vychází z hezkého faktu, že 64 je 4 na třetí. Taková hezká krychle. Zdalipak čtveřice i v jiných dimenzích jsou seřazené podle abecedy? Moc ne. Ale trochu ano. Co takhle vzít slovo, které ve všech třech dimenzích náleží do seřazené čtveřice? Vzali jsme, odmeldovali orgům a bylo to špatně. Boha jeho! S Karlem zkoušíme tento princip různě přiohýbat, často velmi haluzním způsobem. První pokus...nic. Druhý pokus...hurá, je to správně! Ale ani jeden z nás nevěří, že jsme na to přišli správným způsobem. Také že ne - vzorové řešení bylo nahradit v každém slově jedno písmenko, vzít ze čtveřic slovo, které tam logicky nepatří a rekurzivně udělat nové čtveřice, dokud nezbyde poslední slovo, které je heslem. Ale hlavně že máme Turniket za sebou. Ještě půlhodinka nabíjení kvůli vyčerpané nápovědě na osmičce a jdeme do jedenáctky.

Hodnocení šifry: Tuto šifru je pro mne těžké hodnotit, když jsme ji řešili úplně jinak nežli se měla. Navíc jsme si ani nevšimli té nápovědy, že hrát Svíčky je koňovina a ptákovina (respektive všimli, ale nic rozumného z ní nevykoukali). Zajímalo by mne, kolik procent týmů dalo tu šifru bez absolutní nápovědy za 8 bodů, a kolik z nich objevilo skutečný princip a neuhodlo heslo jen náhodou na x-tý pokus (ale to už asi zjistit nepůjde...)

Zastavení jedenácté - ďábelská doplňovačka [šifra]

"Když nevíš kudy kam, počítej. Lhostejno co."

2:10: Vlhká jáma odešla, po 6,5 hodinách luštění jedenáctky. Abpopa si vzala na turniketí heslo hotové řešení a zalehla stranou na 4 hodiny nabíjet cenné body. Luštíme společně se Scientific approach. Umístění v pelotonu máme příjemné, ale zákys Vlhké jámy nad jedenáctkou v nás nevzbuzuje nadšení. A to není všecko, považte, že skvělá Prahaluz nad tím dumala celou hodinu! (Jo to jsem zapomněl říci. Touto dobou se již Prahaluz hřála s orgy na Turniketu, neb již celé finále prošla :)). Hromada nicneříkajících čtverečků dává najevo, že to bude zákysovka i pro Jeníčky.
Nebudu vás unavovat podrobným výpisem všech zběsilých nápadů, které jsme probíraly během šlapání do schodů na tribuně a zase dolů (noc byla jasná a zima jak v ruském psinci). Posuny v abecedě na základě délky řádků a polořádků, ztotožnění lomené čáry s mapou Nového Města, dokonce i tu doplňovačku jsme zkoušeli! Leč napadlo by vás použít deset přikázání, když jsme tam měli devětadvacet řádků? Nás tedy ne :(

Hodnocení šifry: Z odstupu pár dní šifře těžko mohu něco vytknout. Byla těžká, ale ne hnusná. Využít přísloví ze stanovišť Rozjezdu bylo hezké. Že můžeme v noci v zimě kysnout několik hodin, to se dá předpokládat vždycky, nejsme-li členy nejmenovaného statisticky odlehlého týmu :) Souhlasím s Filipem, že dát ji jako semílačku Rozjezdu je logičtější nežli jako první šifru Finále.

Zastavení poslední - končíme

Nad ránem usínáme. Už nás nic nenapadá. Z polospánku registruji, že 3-5 týmů tu jedenáctku nakonec dalo. V devět dopoledne oficiálně hru vzdáváme a jdeme si pokecat s orgy. Prý jsme byli na jedenáctce hodně blízko řešení. A v celkovém pořadí nakonec sedmí. Aneb jak praví jiný klasik:

Bitvu jsem presrál...ale dobře sa vyspál!

Svíčky jako celek byly moc super, díky organizátorům a doufám že se opět sejdeme za rok.

© 1999–2019 Robert-Antonio, robert@antonio.cz   Written in VI
Optimalizováno pro jakýkoliv prohlížeč zobrazující dle standardů XHTML 1.1 a CSS2, např. Mozilla, Firefox, Opera a Links.