Šifrovačky

Jak jsme byli druzí

Zde najdete oficiální stránky Bedny, zde najdete řešení všech šifer.

Foto

Obsazení

  • Robert A. T. Káldy - luštič, navigátor, ½ Barrandoffské dynastie
  • Jarmila Svobodová - šéfkuchař, tahoun, ½ Barrandoffské dynastie
  • Dušan Héra Šlachta - navigátor, luštič, mág 360 stupňů
  • Jakub Novák - fotograf, luštič
  • Karel Štěrba - nový člen Jeníčků, týmový psycholog, mág 64 polí, ¼ Karetní školy Š+Š
  • Gerlinda - neoficiální členka s 244-krát větší pamětí, a 79000-krát rychlejším uvažováním než zbytek týmu - zkrátka malý roztomilý notebook
Pravěký axiom: Týmy se jménem začínajícím na PR mají o 34% lepší výsledky v šifrovačkách.

Díky této statisticky dokázané anomálii jsme uvažovali o rozšíření názvu na Praví a nefalšovaní Jeníčci, ale nakonec jsme nechali název původní. Jeníčci přece nepotřebují žádné berličky k tomu aby doběhli do cíle :)

0. Začátek, Hupo a tak podobně

Foto

17:00 pod sochou Palackého:
- Drahá slečno Jarmilo, ráčila byste se mnou jít na malou rozkošnou procházku jarní Prahou?
- Drahý pane Roberte, arciže ano. A nebude vám vadit, když s námi půjdou tři gardepánové?
Začátek jsme lehce prošvihli, protože se u orgů nedělaly žádné nápadné hloučky. Až papíry v rukách ostatních týmů nás dokopaly k tomu, abychom si vyzvedli také jeden. Podle původních předpokladů by pro nás Hupo nemělo být problém, neb jsem si již předem na Gerlindě napsal prográmek hledající vyhrávací strategii. Ale zákaz mluvení během Hupa všechny předpoklady zhatil. Přesto jsme první dvě hry rychle vyhráli, i když hlavně kvůli chybám soupeřících týmů.

1. Palackého náměstí - hodiny [šifra]

17:39 - Netušili byste, že zrovna na tuto šifru budeme potřebovat Gerlindu, leč bylo tomu tak. Nikoliv na luštění šifry, to šlo lehce i z hlavy, ale na to, abychom na internetu našli, kde se nachází ta zpropadená Portheimka. 18:05 hotovo.

2$ Portheimka - otazník [šifra]

Co dodat více? 18:25 nalezeno, 18:40 vyluštěno.

2% Emauzy - bludiště [šifra]

Další rychlovka. 18:50 nalezeno, 19:08 vyluštěno.

2* Schody Na zbořenci - rock na vsi [šifra]

19:22 - A konečně něco těžšího! Relativně rychle jsme ztotožnili sloky s měsíci a písmena se dny, ale pak jsme se vydali slepou uličkou, protože inspirováni třetím přikázáním jsme se soustředili na to, kdo má který den svátek, a ono z toho nechtělo nic vyjít. 20:30 jsme konečně objevili správný postup. Přebývalo tam jedno písmenko V, orgové zřejmě nepočítali s 28. zářím jako státním svátkem, ale to byla jen drobná chybka.
Update: prý to nebyla chyba ale zkratka pro východní konec. Hm.

2! Boršov - doplňovačka [šifra]

20:35 - Jarmila navrhuje si sednout na Betlémské náměstí. Kuba a já se naopak snažíme vyřešit šifru dříve, než tam dojdeme. 20:42 - Skoro se nám to podaří, nebýt posledního řádku. Filosofická otázka mimo soutěž: je hovno součást lidského těla nebo ne?

2!+3. Kostel sv. Tomáše - obrázky+algebrogram [šifra 2!] [šifra 3]

Foto

21:10 - Pomalu se stmívá. Jdeme proto luštit na malostranský matfyz, kde nacházíme příhodnou práznou učebnu. S šifrou samotnou nám to však nepomůže. Holt Jeníčci byli na obrázkové šifry vždycky trochu tupí, viz loňská trojka. Zaměřili jsme se na kozu a jelena, kterážto zvířátka nám evokovala hezkou zrůdku ROHY-PAROHY. A tak jsme hledali další podobné hříčky. Marně :(
Postupně s Hérou zakládám paralelní tým, v němž zkoušíme vyřešit třetí šifru (algebrogram) i bez chybějícího dílku. Kupodivu i tak ho lze jednoznačně vyřešit. Písmenka seřazená podle čísel sice nedávají smysl, ale poté, co Héra v nich uviděl slovo ZAVOLEJTE, bylo vše jasné. Nápovědu v BListech jsme našli až zpětně.
22:10 - Nad obrázky lámeme hůl a jdeme rovnou na čtyřku. Pokud to bude nutné, budeme je řešit až na semílajdě.

4. Jelení příkop - šachy, zákys #1 [šifra]

Foto

Podle mapy jsme našli chodník v Jelením příkopu vedoucí od ulice Na Opyši k vratům u zatáčky v Chotkově ulici. Jaké je však naše překvapení, když brána do Jeleního příkopu je zamčená. Vadí nám to? Ne! Když jsme s Jarmilou přelezli plot, nezbylo klukům než nás následovat. Dvacet minut pročesáváme východní konec Jeleního příkopu, než si připustíme vcelku pochopitelnou tezi, že do ze všech stran zamčeného areálu orgové dávat šifru nebudou. Jdeme ven jinou brankou, kterou lze přelézt snáze.
Z druhé strany branky na nás shlíží nápis: Vojensky střežený prostor. Vstup zakázán.

Modifikované bednářské pravidlo: Hledá-li vás na stanovišti policie déle než 20 minut, jste pravděpodobně na špatném místě.

22:48 - Ajta, a šifra je hned vedle!
BInfo nás zpočátku těší. Ačkoliv první tým (Pralinky zvlášť) sem došel dříve než před hodinou, ještě nikdo odsud neodešel. Karel jako závodní šachista velmi rychle vylučuje možnost, že by šlo o regulérní šachovou úlohu. Váleček z básně nás inspiruje, abychom na šachovnici hledali pravidelné vzorky.
Rozpracovali jsme i druhou ideu - figurky symbolizují budovy v Praze - král znamená Hrad, dáma Belveder (královnin letohrádek, samozřejmě), věž znamená věž, střelec s křížkem na hlavičce znamená kostel, jezdec jezdeckou sochu a pěšák obyčejnou sochu.

Unterwassermannovo lemma: Nejlepší způsob, jak lousknout neřešitelnou šifru, je zavolat si o nápovědu.

Bohužel jsme celou dobu předpokládali, že barvy a hodnoty figurek budou něco znamenat, protože obě armády měly stejný počet figur každé hodnoty. To jsme nepovažovali za náhodu. Navíc každá armáda měla celkem 12 figurek, což je takové hezké číslo, které nás provázelo spoustou letošních bednářských šifer (byl to úmysl nebo náhoda?). Toto bych na šifře vytknul nejvíce - opravdu nemám rád v šifře zjevně logické zákonitosti, které nic neznamenají a jenom svádějí na scestí.
Každopádně jsme si dali devízu, že pokud šifru nelouskeme do tří hodin, voláme nápovědu. 1:45 - A tak jsme zavolali. Motivace jde krapátko dolů, přece jen nápověda takto brzy není zcela dobrý výhled do budoucna.

Foto

5. Kostel sv. Rocha - chlívečky [šifra]

2:13 - Krásný je dvůr okolo sv. Rocha, jaktože jsem o něm ještě nevěděl? Šifra je lehká, prakticky jediná, kterou jsem na tomto ročníku vyřešil delfskou metodou :) Díky BInfu víme, že naše pořadí je opět jednociferné. Motivace je hnedle zpátky. 2:21 - akorát stíháme tramvaj na Vypich.

6. Ladronka - AZRUKW [šifra]

2:48 - Z mezer jsme rychle vytvořili pomocný text +MAL. Na druhou část jsme už tak rychle nepřišli, a křížek v mapě poblíž nápisu Malý Břevnov v nás nevzbuzuje důvěru.
3:25 - ale nakonec se to také podařilo, a tak sestupujeme mezi kvetoucími keři do Motolského údolí.
Na tomto místě můžete vzdát minutu ticha za deštník, který jsem tam zapomněl na lavici a od té doby je nezvěstný.
Odbočka na ulici Na Hliníku je u benzínové pumpy, a pumpa znamená nonstop a nonstop znamená, že je třeba nakoupit něco k snědku a načepovat vodu.

Mílův teorém: Najezte se pořádně, možná je to vaše poslední jídlo!
Foto

7. Cibulka - turistické značky [šifra]

4:00 - Rozdělujeme se na dvě skupiny. Zejména zkušený orientační běžec Héra pln nadšení vyráží do terénu. Na mně naopak přichází lehká spací krize. Nejprve omylem vyrážím stejným směrem jako Héra s Karlem. Pak jdu už správně, na druhou stranu hledat zprávu v hustém lese a ve tmě jen podle azimutu je vražedné. Nic nenaleznouce, došli jsem až k železnici. Svítá. Stodůlecká výhybna vypadá v ranním oparu kouzelně :)

Trivialliho věta: Je-li světlo, je vidět.

Jdeme k přejezdu, kde náhodou nalezneme osmičku. Díky ní můžeme udělat v mapě průsečík odpovídající pětce a posléze i pětku samotnou. U osmičky zřizujeme centrálu. Není tak komfortní jako ta v boudičce, kterou si udělal tým kousek pod námi (Pralinky?), ale lepší než nic.
Foto Od teďka už hledáme pouze místa, k nimž známe aspoň dva azimuty. Navíc už je světlo a hledání je o to snadnější. 6:00 - vše nalezeno a jdeme luštit výroky. Přikládám stručný postup, kterak na to:

1. Pouze cedule 3 nebo 5 mohou mít všechny výroky pravdivé. Všechny ostatní cedule totiž obsahují výrok typu "jiná cedule má všechny své výroky pravdivé", což je v rozporu se zadáním "je zde právě jedna zcela pravdivá cedule".
2. Možné dvojice zcela pravdivá cedule-zcela nepravdivá cedule jsou 3 a 10, nebo 5 a 9. 3 a 10 to být nemohou, protože obě obsahují jeden stejný výrok.
3. Takže na pětce jsou samé pravdy a z toho lze odvodit skoro vše.
4. Úplně na konci vyjdou dvě jednoduché kombinace, a pouze v jedné z nich vyjde výsledný počet pravd a lží přesně polovic na polovic.

6:40 - vše vyluštěno!

Foto

8. Podjezd u Šmukýřky - zeměpisná adjektiva [šifra]

7:00 - Potěšilo nás, že Bednáři posunuli deadline. Přece jen 5 hodin na 5 šifer není zrovna mnoho. Kór když jsou bednářské :) Doháníme zde Paradoxy, s nimiž se v budoucnu ještě párkrát předběhneme. Adjektiva, která vymýšlíme, sice zcela neodpovídají těm, které zamýšleli orgové (mexická vlna, Český sen, švédská/solingenská ocel), ale jde je snadno domyslet.
7:15 - scházíme do krásného jinonického údolí, plného kvetoucích šeříků, což kvituje zvláště Jarmila. Ke Klamovce nás sveze autobus.

Foto Foto

9. Klamovka - bludiště, zákys #2 [šifra]

7:42 - Skvělé, jsme třetí a Pralinky tu ještě luští! Nicméně nám se nějak nedaří. Sesedáme se na sluníčku. Zkouším i to správné řešení, ale po pár pokusech nahoře nevychází nic rozumného. Kolem se čas od času ozve jásot, který nás ubezpečuje, že ta šifra nebude tak těžká, ale také, že nás další tým předběhl. Kuba mi nabízí guaranové tablety na posilněnou. Nevěřili byste, jak se po nich dobře spí :)
9:45 - Vstávám, koukám na šifru znovu a zkouším dokreslovat chybějící čárky odspoda. A tam jsou písmena omnoho jasnější. Postupně se dostanu až nahoru, ale přesto někteří z nás v těch klikyhácích stále písmenka nevidí.
10:00 - Rozdělujeme se, Héra s Kubou jdou na Mrázovku z jihu, Jarmila, Karel a já ze severu. Narazíme na sebe z druhé strany, aniž by někdo něco našel. Druhý pokus je už úspěšný, monstrózní šestnáctistěnná prolézačka prostě nejde přehlédnout.

10. Park Mrázovka - prolézačka [šifra]

10:40 - První pohled na šifru vypadá jasně. "To je přece Wienerův algoritmus procházení grafem jak vyšitý!". Nebyl. Ať označujeme vrcholy jakýmkoliv směrem, ať prohodíme označení horního a dolního čtverce, pořád vycházejí nesmysly. Co vlastně znamená to "bacím se do hlavy"?. Když přece dolezu k vrcholu tak se přece nikam nebacím! A z jakého pohledu se vybírá ta sousední cesta ve směru hodinových ručiček? Z vnějšku nebo z vnitřku? Spousta stupňů volnosti a ani jedna možnost nevychází.

Foto
Johnnieho definice: Šifra se nazývá řešitelnou, pokud ji vyřeší jiný tým, než Prahory.

Opět vybaluji Gerlindu, aby mi vyhodila seznam smysluplných kombinací z daných písmen. Kromě Pavího vrchu se tam také objevuje VÍTKOV, VPRAVO... Nicméně Kuba trvdí, že některé týmy už zkoušeli různá vyscrabblená místa včetně Pavího vrchu a ani jeden nic nenašel. A tak jsme přestali haluzit a začali znovu myslet :)
11:30 - Konečně s Jarmilou zkoušíme ten správný způsob přes lana. Není to zcela snadné, lana se kroutí a zaplétají, čert aby se v tom vyznal. Jezdíme po lanech rukama a nohama, abychom se vyhnuli omylům, a vytváříme tak zajímavé akrobatické kreace. Skvělý způsob, jak rozproudit krev v unaveném těle po probělé noci. Ostatní týmy z nás mají skvělou zábavu. Koneckonců i v zoo se lidé rádi dívají na opičky skákající po větvích. Obávám se však, kdy z našich opičáren konečně někomu sepne, co tam vlastně děláme. Nicméně zatím všechny odcházející týmy pouze vyscrabblili nějakou kombinaci písmen.
12:35 - řekl bych že Prahory a my (update: a Proudoví krtci) jsme byli jediní, kdo to vyřešil nehaluzním způsobem :)

Foto
Pranostika: Kdo haluzí vítr, semílá bouři.

11. Paví vrch - záměnky [šifra]

12:45 - Za vchodem do parku na Pavím vrchu na nás shlížejí Paradoxové se samolibým úsměvem, že jsou tu už půl hodiny. Kousek nad nimi luští i Tydlytamto, na vrcholek dobíháme společně s Tofu řezníka Krkovičky. Prahory jsou tou dobou už dávno v cíli. Takže jen setřást 3 týmy na jedenáctce a stříbro je naše.
13:00 - Třikrát sláva Hérovi, který objevil princip šifry prakticky okamžitě! Jásot Jeníčků se nese parkem a vyvolává na tvářích Paradoxů výraz údivu kombinováného se zděšením. Nálada je na vrcholu. Teď už to musíme dotáhnout do konce!

12. Vyšehradský most - semílajda [šifra]

13:25 - Vysíláme Karla a Kubu nahoru k cíli, zbytek Jeníčků se sesedá na nábřeží a luštíme. Karel s Kubou dobíhají k cíli a spokojeně se usazují. Orgové však až tak spokojení nejsou a nervózně pokukují po Jeníčcích, kdypak z nich vypadne heslo.
My dole na nervozitu nemáme čas, protože dřeme jak fretky. Domino řešíme paralelně, abychom se vyhnuli chybám a zakrátko je hotovo. Chybí nám sice jedna šifra z dvojkové série, ale díky tomu, že řešením šifry je smysluplný text, si je lze domyslet.
13:55 - Voláme Kubovi závěrečné heslo STRAŠPYTEL. Zakrátko nám volá zpátky - druhé místo je naše! Jásáme a zpíváme, a vypadá to, že stejně tak jásají i orgové, že jim do cíle došel i jeden bílý tým. Strašlivá pomsta Pravého Bednáře je chválabohu zažehnána.
14:10 - Však to znáte - vítání v cíli s orgy, Krtky, Tofu a Abpopou, loučení, slavnostní oběd v čínské restauraci, druhé loučení, tramvaj domů a hajíííí...!

Jen jednoho se děsím. Pokud se někdy budeme chtít umístit ještě lépe, budeme muset se nějak vypořádat s Prahorami. Tvrdý to oříšek.

Foto

∞. Dojmy a hodnocení

Tento ročník bych hodnotil jako jeden z nejlepších Beden, které jsem zažil. I když chápu, že to je ovlivněno hezkým počasím a tím, že jsme se tak dobře umístili.
Nicméně objektivně: v šifrách bylo minimum chyb a žádná z nich nebyla vážnou překážkou při luštění. Dobrý nápad bylo rozhodit týmy na začátku do kolečka, aby se zbytečně neštosovaly na šifrách. A geniální nápad bylo BInfo. Nás velmi motivovalo, když jsme viděli, kolikátí jsme. Před Bednou jsem měl jisté obavy, kolik týmů bude do BInfa psát smsky, ale byl jsem mile překvapen, že všichni.
Svorně jsme se shodli v celém týmu, že nejhezčí letošní šifrou byla prolézačka :)
Jedinou výtku bych měl ke čtvrté šifře, jak jsem již psal výše.

Boxova indukce: Je-li n-tý ročník Bedny skvělý, bude i n+1-tý ročník Bedny skvělý.
© 1999–2019 Robert-Antonio, robert@antonio.cz   Written in VI
Optimalizováno pro jakýkoliv prohlížeč zobrazující dle standardů XHTML 1.1 a CSS2, např. Mozilla, Firefox, Opera a Links.