Šifrovačky

Jak jsme získali první stříbro

Podrobný popis a řešení šifer zde nehledejte, od toho tu máte oficiální bednářský web.

Obsazení (vzestupně dle abecedy)

 • Míša Davidová - nová členka Jeníčků, expertka přes selský rozum
 • Robert A. T. Káldy - hlavní luštič, strážce dobré morálky
 • Zbyněk Knop - vrchní navigátor, vedlejší luštič
 • Tomáš Nenicka - další novopečený Jeníček, vrchní brainstormer v krizových chvílích
 • Kačka Procházková - mistr provianťák pro jedlé i pitné potřeby týmu

0. Prolog

6.30 - Dojem první. Vylezu z postele a dívám se z okna, jaký to bude hezký den. A věru hezký pohled, mlha od obzoru k obzoru, vítr, sníh, psa by ven nevyhnal. Jedinou dobrou naději mi dává Zbyňkova smska, že v tom případě polovina týmů vyměkne a my tak budeme mít menší konkurenci :)
16.45 - Dojem druhý. Stanice Pankrác. Druhdy nevýznamná stanice praská ve švech, avšak ony davy lidí jsou neobvykle rozseparovaní do skupinek po pěti. Pravděpodobně se nejedná o exkurzi do pankrácké tržnice. Nicméně my jsme pouze tři a v tomto počtu se také vydáváme vstříc nejisté budoucnosti. Naštěstí brzy doráží i další členové, takže v 17.10 už jsme kompletní.

½. Autobusová smyčka - pozdrav z Andromedy

17.30 - Volám ostatní členy, mezitím přemýšlím nad hlubším významem oné chobotničky, ale za tu dobu mne opravdu nenapadne nic lepšího než jít tam, kam nám ukazuje chapadlem (a kam stejně míří všichni ostatní)

1. Krkavčí hory - hledejte čtverce

17.40 - Zde jsme se přidali k těm chudákům, kteří se upnuli na ty ufony z Andromedy, a hledali v tečkách mapu souhvězdí, přičemž seřazení dle velikosti jsem pochopil jako seřazení dle magnitudy, pak stačí přečíst hvězdy po řadě podle řecké abecedy (prý toto nenapadlo ani organizátory!). Knihovník na Budějovické z nás měl ohromnou radost, už tam před námi jsou dva týmy, které zuřivě listují ve všech astronomických knihách, aniž by nějakou koupily. Když jsme neuspěli s Andromedou, zkusíme ještě Persea (neboť Perseus při záchraně Andromedy bojoval s Medúzou a medúza, to je přirozeně něco jako chobotnice z první šifry :) a když ani Perseus nevyjde, zkusíme blízkého McDonalda, kde nás snad něco kloudného napadne. Napadlo a docela rychle (18.45).

2. Branické skály - slova, slůvka, slovíčka

Cestou na skály si v týmu ujasníme, kdo z nás je ochoten běhat a koho je naopak třeba popohánět. Na chvíli to sice vypadá, že nás je o jednoho méně, hned vzápětí je ale vše v pořádku. 19.10 - K šifře nic moc říci nemohu, byla jednoduchá, jen to ND na konci nám trochu nesedělo (římská čísla to skutečně nebyla). Ještě udělám fotku a sbíháme dolů.

3. Apolinářská ulice - origami

19.40 - Veliký kámen nám spadl ze srdce, když jsme uviděli písmena ND. Celou ulici bych opravdu prohledávat nechtěl. Vzhledem k tomu, že ta skládačka šla složit 8 různými způsoby (4 otočení + líc/rub), obkreslíme si ještě dva čtverce a skládáme paralelně. Tom objeví první část souvislého textu, čímž máme jasno, v jakém směru ta písmenka číst. Za půl hodiny jsme hotovi (20.10)

4. Karlov - bitové AND

20.30 - Při hledání zprávy jsme nevědomky objevili praktický způsob, kterak setřást týmy za sebou. Šel jsem vepředu a nakukoval do všech branek a jako správný matfyzák jsem samozřejmě zprávu přehlédl. Tři další týmy to mylně interpretovaly tak, že tam nic není, čímž jsem je dotáhl až k Magisrále. Zbytek Jeníčků raději všechny branky zkontroloval, a na Karlově na mne jen Zbyněk houknul a šli jsme luštit, zatímco ostatní týmy stále zuřivě a marně prohledávaly okolí :) Dvojice bitmap docela jasně ukazovala, že půjde o nějakou bitovou operaci, a těch zase tolik není, takže řešení máme za chvilku.
(Pozn. pro orgy - bylo to bitové NÁSOBENÍ, nikoliv sčítání, jak jste vysvětlovali na konci!)

5. Rotunda sv. Longina - dělení

21.00 - Tak jsme si samým nadšením trochu naběhli, vidouce kostel sv. Štěpána, začali jsme zuřivě hledat, než nás jeden tým upozornil, že jsme si asi spletli styly :)) Pak už to šlo hladce, po pář počátečních klopýtnutích začala kalkulačka poslouchat a jeli jsme. Počítali jsme to de facto jako při klasickém dělení na papíře, jen díky kalkulačce jsem to mohl dělat najednou po pěti číslech. Tom a Míša mezitím odhalili způsob, jak interpretovat ta čísla, která jsem jim hlásil.

6. Senovážné náměstí - morseovka kapku jinak

21.30 - No konečně něco, na co jsme museli trochu zavařit mozkovnu! Evi z Včelích medvídků tam již pár minut luští a tvrdí, že odsud zatím nikdo neodešel. Zprávu jsme asi po deseti pokusech vyčetli, teď co s ní. Zkusili jsme posun v abecedě (no jasně, zavádějící vzpomínky z loňska!), když žádný z 25 způsobů nevyšel, tak ještě prohodit čárky a tečky, případně je číst obráceně, ale pořád z toho vykukují různá kvéčka a jiná písmenka, která v češtině nemají co pohledávat. Protože přituhává, jdeme si sednout na poštu v Jindřišské. Ostaní týmy na nás nevěřícně zírají, "jaktože to máme tak rychle hotové".
Ta finta s obsahem Wolkerovy truhly mne napadá už jen jako bláznivá poslední možnost, když už všechno ostatní zklamalo. A ono to vyšlo :-o! Pravda, jisté indicie tomu nasvědčovaly, třeba již proto, že každý krám z truhly začínal na jiné písmeno, takže jsme to naštěstí nezavrhli. Nicméně vše zlé je k něčemu dobré, a tato šifra nám dala jasně najevo, že ty noviny mohou opravdu občas pomoci při luštění.
22.15 - Cestou metrem na Dejvickou Zbyňkovi sepnulo, že ta mysteriózní konev na náměstí Interbrigády není nic jiného než pomník generála Koněva :)

7. Náměstí Interbrigády - šachovnice

22.40 - Vypadá to že jsme první, nedaleko stojící pejskař tu prý zatím nikoho neviděl. Zbyněk nás zve do svého bytu, který je kousek odtud, že prý se nám bude v teple luštit lépe. Byla to pravda. Šachový problém vyřešil Tomáš už dopředu, jenomže jak to praktikovat v šifře? Přepsali jsme si do tabulky písmenka, která leží na políčkách s figurkami a dumáme, co s tím. Míša: Z těch písmenek dole by se dala poskládat STANICE. Zbyněk: Anebo SANTINCE. Já: A co to SANTINCE znamená? Zbyněk: No kousek od nás je náměstí Na Santince. A už to jelo. Ještě více nás potěšilo, že Santinka je kousek od Zbyňkova bytu, takže stačilo jen vyběhnout a i osmičku jsme řešili v teple. A díky Kačce, která správně interpretovala zkratku AIM, jsme ani nemuseli prohledávat telefonní budku, jak jsme původně mysleli :)
(A kruciš. Nějaký tým už také rozlouskl morseovku a doběhl k budce těsně před námi!)

8. Na Santince - pentomino

23.10 - Další zádrhel. A ani se nedivím, tohle byla docela komplexní šifra. Jednak zjistit, že to VYPNUL je seznam použitých dílků, to jsme měli ještě rychle. Ale než jsme našli tu pravou souvislost mezi ulicemi a dílky, uběhly dvě hodiny. Zbyněk, Kačka a já luštíme, Míša s Tomem se ponořili do vyšších sfér matematiky a zkouší vypočítat to magické číslo z novinového článku. Což se ostatně nepodařilo - vyšly nám 3 řešení.
1.05 - Nakonec nás ještě musel Zbyněk přesvědčit, že ten výsledný obrazec značí zříceninu, jinak bychom určitě vymysleli padesát dalších možností. I proto na Babu posíláme jen Toma s Míšou, aby zavolali, zdali tam něco je. Mezitím si také hraji s magickým číslem, vyjdou mi 4 řešení, samozřejmě zcela jiná, než vyšly Míše a Tomovi.

9. Zřícenina na Babě - SMSka

1.45 - Dobrá zpráva - z Baby je nádherný výhled! Špatná zpráva - začíná být pěkná zima :( Zpráva tak akorát - šifru tvoří samá čísla, bez jakékoliv nápovědy. Mobila samozřejmě zkoušíme také, jen je třeba vypnout T9, aby to vycházelo dobře :)
2.15 - Dolů do Šáreckého údolí sbíháme rychle a s úsměvem na rtech, neboť jsme zde docela nahnali jsme ztrátu z osmičky. Na prvním můstku však žádné panely nejsou, a proto pokračujeme dále podél potoka, až najdeme ten pravý.

10. Můstek v Šáreckém údolí - rozcestník

2.30 - Ach ten prokletý indeterminismus! Přišli jsme jako jedni z prvních a pak jsme dvě hodiny zkysli na místě. Samozřejmě zkoušíme různé asociace, nicméně hledat slovo, které má "něco společného" s oběma uvedenými na šipce, nás vůbec nenapadá. Už proto, že takových slov může být více, a také že je, nějaké takové asociace jsme už částečně z legrace vymýšlely, ale byly zcela jiné, než "měly být" podle organizátorů. Čína+princezna=>Šin-čo (ach ta Lipnice), stoka+televize=>ČT1 (kvalita programu tomu odpovídá), kat+tramvaj=>červená (a to by mohlo mít něco do činění s červenou značkou na rozcestníku)...a u některých dvojic nás nenapadlo vůbec nic
V údolí je ještě o poznání větší zima než na Babě, což neblaze působí na morálku v týmu - kolegové stále častěji navrhují různé nesmysly, jako že vyměkneme a zavoláme si o nápovědu apod. Naštěstí je náš strážce morálky neústupný.
4.45 - Nakonec se vydáme "po čuchu" po modré do Lysolají, protože všechny ostatní týmy odešly tudy. Tom, poznav i drsnou tvář Bedny, nás zmrzlý opouští domů, ale nabízí se, že po zbytek cesty nám bude dělat přítulu na telefonu.
Hned jak vyjdeme z údolí na pole, ponoříme se do husté mlhy, v níž sice baterka kryptonka dělá krásné světelné efekty, ale cestu pořádně neosvítí. Zima, jež bývá častou kamarádkou mlhy, nás motivuje, abychom šli pěkně zčerstva.

11. Zázračná studánka - ještě jednou morseovka (tentokrát ta "pravá")

5.30 - V Lysolajích se objevují další týmy, máme tedy jasný směr a kolem Zázračné studánky je jich pár rozesazeno, takže nejistota je zažehnána. Malé skupinky čísel, které mají "divnou náhodou" součet pokaždé 18, jsou natolik nápadné, že mně ani nenapadne použít nápovědu z novin (A možná také proto, že nikomu z nás osmnáctka nevyšla...)
5.50 - Problém vyvstane jinde - na mapě ne a ne najít tu Sukcesi, na níž se šifra odkazuje. Jediná naučná stezka na mapě je až v Žalově, kam se nikomu z nás nechce šlapat. Houfy ostatních týmů, kteří také dlouze zírají do map, ukazují, že asi nejsme jediní tápající. A tak ve své pýše a víře ve vlastní neomylnost voláme orgům "jaké že to vydání mapy použili a zdali je možné, že ta sukcese na některých mapách není". Dostaneme lakonickou odpověď "podívejte se pořádně kolem". Jasně - jedna naučná stezka začíná hned za kapličkou u studánky, ale koho by napadlo se tam dívat? A hlavně v 5.50 už je poněkud více světla než v 5.30.

12. Sukcese - no TOTO?

6.15 - Rozdvojení naučné stezky nás nerozhodilo, prostě jsme se rozdělili a jedna půlka Jeníčků tak rychle našla i tu Sukcesi. Ještě, že si Zbyněk pamatoval z dřívějška, že kapitálkami vysázený text bývá většinou nápovědou.
(Hurá, předběhli jsme Howada!)
Jinak další dík za zvolenou trasu - nikdy bych netušil, že pod nenápadným zeleným flekem na mapě s nápisem Housle se skrývá tak nádherná rokle!

13. Sanatorium - pythagorejské trojúhelníčky

7.00 - Ajajaj, tady museli nematfyzáci docela trpět! Ještě že to nebyl případ Jeníčků a hlavně, že jsme nezapomněli Míšinu kalkulačku u Zbyňka. Plni sebevědomí za chvilku vyrážíme po červené na východ...a o trochu schlíplejší se za chvilku vracíme, jelikož jsme si spletli světové strany :)
(Hurá, předběhli jsme Noční můry!)

14. Posed za závorou - ulice a čtverce

7.45 - Tady jsme šifru pochopili tak, že máme jít po červené, a postupně jít kolem závory, průseku a posedu. Takže jsme došli skoro až k té křižovatce, kterou jsme před třemi hodinami opustili po modré do Lysolají, než v nás začaly hlodat červíci pochybnosti, kde ten posed vůbec je.
8.15 - Ovlivněn předchozími záludnostmi, hledám v šifře různé složité konstrukce (kurňa, přiběhla Howada, to je ale fofr!), takže na to jednoduché řešení nakonec přišla Míša. Howada necháváme svému osudu a díky čackým zahrádkářům, kteří si oplotili půlku lesa v okolí, si uděláme docela velkou zacházku, než se dostaneme na tu naší hledanou silnici Ke Kulišce, ke stromu a k otvoru.

15. Vykotlaný dub - spojujte tečky!

9.05 - Za normálních podmínek by to byla průměrně těžká logická úložka, ale po probdělé noci to je horší, a tak karimatka opět boduje. Ne vždy lze čáru prodloužit jednoznačně, občas je nutné backtrackovat pár možností dopředu a kapacitu zásobníku mám v tuto hodinu silně omezenou. Až za půl hodiny mohu prohlásit vítězné eurotelecí POKRYTO! a Zbyněk přebírá velení, když nás nenápadnou pěšinou dovede nejkratší cestou k tramvaji na Evropské.
10.00 - Opouští nás Míša, z rodinných důvodů :( Ale prý se možná ještě ukáže v cíli. Tak už jsme zbyli jen tři...

16. Parkoviště u dejvického ČVUTu - pentomino

10.15 - Nespěcháme. U stanoviště nikdo není, ani nikdo během naší přítomnosti nepřišel, tak si snad můžeme trochu vydechnout. Z loňské zkušenosti s převody každý krok pečlivě kontrolujeme. Mám trochu obavy, zdali tam dají i tu desítku, kterou jsme více uhodli než vyřešili. Dali :( Řešíme to tak, že textem šifry budou asi Lysolaje a když to nevyjde, tak ještě Zázračná studánka.

17. Letná - do finále!

11.20 - Radostně dobíháme k cílové tabuli, a je vidět, že i orgové mají radost, že jim vůbec někdo celou trasu proběhl. Leč závěrečný kód nám neuznávají, prý máme dvě chyby. Naštěstí jednu zavčas odhalíme, ta druhá jsou Lysolaje, takže tam protentokrát hodíme Zázračnou studánku. Vyšlo to :)
11.26 - toť náš oficiální čas příchodu, který nám vysloužil druhé, stříbrné místo!
12.00 - Přišla i Míša, po zhlédnutí výsledného pořadí trošku poklesla v kolenou, ale nakonec náš úspěch ustála :)

. Tak obecně pro organizátory

Co se mi líbilo:
 • Obtížnost šifer byla tak akorát. Těžké, avšak řešitelné (pro ostatní týmy: néé, nebijte mne, možná hodnotíte obtížnost jinak, ale máte tu přece také nápovědy!) Oceňuji, že řešení byla jednoznačná (tedy až na tu prokletou desítku)
 • Šestá šifra s morseovkou. Klobouk dolů, to byla jedna z nejvychytanějších šifer ze všech Beden&Tmou!
 • Zkratky v šifrách (ND, AIM atd.) Krásně nám zamotaly hlavu, než jsme rozlouskli jejich význam.
 • Nápovědy, zapeklitá to věc. Jelikož jsme si jako tým stanovili doktrínu, že žádné nápovědy používat nebudeme, nebudu soudit, zda je lepší komplet řešení nebo opravdu jen nápověda k němu. Nicméně vřele souhlasím, aby i další ročníky měly těžké šifry a možnost nápověd. Jinak to dopadne jak na loňské Tmou, kde si ty lepší týmy ani pořádně nezaluštily a v první dvacítce tak rozhodovala spíše rychlost, s jakou se dokázaly pohybovat a hledat stanoviště.
 • Trasu jste vybrali krásně. Ač rodilý Pražák, mám stále co objevovat :)
Co by se dalo ještě zlepšit:
 • Nejednoznačné šifry (ano, zase ta desítka :)
 • Stálo by za to dát stanoviště dále od sebe, ať kromě řešení šifer také můžeme řešit, jak se rychle přepravit. Což takhle vytáhnout terénní část dál od Prahy?
 • A také možno nepopisovat stanoviště přímo, ale i ve stylu "azimut 140, 2400 metrů", ať si také trochu zabloudíme. Orientace v terénu je nádherná věc :)
 • Proč letos nebyla vrcholová kniha? Člověka to hned vzpruží, když vidí, kolik borců ještě musí předběhnout!
© 1999–2019 Robert-Antonio, robert@antonio.cz   Written in VI
Optimalizováno pro jakýkoliv prohlížeč zobrazující dle standardů XHTML 1.1 a CSS2, např. Mozilla, Firefox, Opera a Links.