Šifrovačky

Jak Jeníčci debutovali v Praze

ve složení: Zbyněk Knop
Kačka Procházková
Robert A. T. Káldy
Honza Kubart
Jakub Novák

Tento report má popisovat postup, problémy a duševní pochody týmu. Předpokládám, že laskavý čtenář je již zhruba obeznámen s tím, jaké šifry nám byly nastraženy. Proto je, ani jejich řešení, zde nijak detailně nepopisuji. To vše si můžete přečíst na oficiálních stránkách Bedny.
Omlouvám se za případné nepřesnosti, hlavně pak za jména cizích týmů zde zmiňovaných. Opravdu, ve tmě je často velice těžké zjistit, kdo se to kolem mihne.

0. Prolog

Krátce po rozeslání zvadel na Bednu vytváříme tým Jeníčků společně se Zbyňkem a Kačkou. Od začátku aspirujeme na hvězdný tým, jehož jediným posláním na tomto světě je zvítězit :) Tradiční sesterský svízelí tým Mařenek nezakládáme, jelikož Ježibaba, Hanka ani Tom neměli čas jezdit do Prahy.
Zbylá dvě místa necháváme volná pro zájemce. Zájemců je však mnoho, Zbyněk a já obsadíme i jedno místo dvěma lidmi - ale nakonec zase pár lidí účast vyfičí a je nás přesně pět.
16:30 - Na Florenci se setkávám s Kubou, který se zatím aklimatizoval v Praze a na Špejcharu máme sraz se Zbyňkem a Kačkou. Na Letenské pláni je lidu požehnaně, ale díky jejím rozměrům to není taková mačkanice jako v Brně na poslední Tmou. Zdravíme spousty kamarádů z jiných týmů, ale na dlouhé rozhovory není čas, za chvíli ten cirkus začne. Na poslední chvíli přijde Honza, konečně jsme komplet!

1. Letenská pláň - obrázkový rébus

17:17 - Kousek od nás se rozezní siréna a po krátkém dohadování vysíláme Zbyňka pro zprávu. Zpráva je jednoduchá, na začátku sice také licitujeme s Palmovkou a spol., ale správné řešení najdeme rychle. Cestou nás předbíhá pár aktivních týmů, domnívajících se, že když budou běžet, tak naženou více času. Jak se i při závěrečném vyhodnocování ukázalo, byla to představa naveskrz mylná.

2. Most mezi Stromovkou a Císařským ostrovem - obrazce z ulic

17:50 - Účastnictvo se stále nerozptýlilo po trase a druhé stanoviště pod obloukem mostu je v obložení davů. Ani zde není šifra složitá, jen jsme museli vymyslet rychlý postup, kterak ulice vyhledávati. Z jedné strany mapy stál Zbyněk s Kubou a hledali ulice v rejstříku, z druhé strany jsme Kačka a já hledali ulice dle sektorů a hlásili, jaké obrazce dávají. Honza vyvolával jména ulic a zapisoval znaky.

3. Hřiště u myslivny - trojúhelníčky

18:20 - Konečně trocha klidu. Nejspíše obrazce z ulic daly mnoha týmům zabrat. U třetí šifry nás již nenapadá ihned správná idea řešení. Nápovědu, že "touto hrou" je myšlena Bedna, jsme přehlédli. Sesedáme se na bubenečském nádraží a přemýšlíme. Nakonec na klíč přijdeme tím, že na papíře jsou písmena B,E,D,N,A umístěna podezřele blízko sebe. Honza v obrazci okamžitě poznává půdorys dejvického ČVUTu. Právě včas stíháme autobus do Dejvic.

4. ČVUT - agent+přesmyčky

18:40 - Agent nám gratuluje, jsme šestí. Ještě hromadnou fotku týmu (kromě Honzy, který si šel dokoupit proviant na dlouhou cestu), hlavolam do kapsy, ať máme co řešit během dlouhé noci a řešíme přesmyčky. První nám vypadne Julius (aha, že by to byl Juldyfuldypark blahé paměti?) a koneckonců Ú s čárkou v prvním slově hodně napovídá, a proto jsme s šifrou brzy hotovi. Cestou na Kulaťák se kapku přeme, zda jet metrem, tramvají či pěšky. (A že tímto tempem budeme do půlnoci v cíli a kdoví, zda už tam budou orgové čekat :))

5. Zeyerův pomník+Karlův most - nápisy na sochách

19:07 - Některé pražské mosty jsou zdobeny sochy z nápisy...No nazdar. Procházet všechny historické mosty. Ale posléze usoudíme, že když čtyři detaily jsou z Karlova mostu, mohly by tam být i ty ostatní. To se naštěstí ukazuje jako správné. Cestou na Karlův most nedobrovolně ukážeme Kubovi onen zakletý chodník vedoucí z Chotkových sadů dolů, aby po stu metrech podivně končil dva metry nad silnicí (A pokaždé na to zapomeneme, že tomu je tak)
Na Karlově mostě zatím žádný tým není, ještě se nesetmělo, a tak při opisování nápisů nevypadáme jako početná banda šílenců s baterkami, ale jako normální šprti aktivně se zajímající o historii. Pro jistotu si zapisujeme i nápisy ze stran inkriminovaných soch, "co kdyby náhodou".
19:45 - Máme hotovou zprávu a pomalu se ubíráme na Malou stranu a rokujeme, která že to kaple může být a proč tam orgové použili tu předložku "v Malé Straně". Než dojdeme na konec Karlova mostu, má Zbyněk řešení. Dojdeme pod Petřín a nahoru vysíláme jen Kačku. Nazvěme to třeba rovnoprávností žen či šetření silami na horší časy :) Zpátky se vrací s pozdravem od agenta, že jsme prý rychlí (to nás těší, holt Jeníčci už jsou takoví :) a další zprávou.

6. Kaple na Petříně+Velkopřevorské náměstí - posunutá abeceda

20:00 - Mezitím se již setmělo. Na Velkopřevorském náměstí hledáme zeleného koně, vzhledem k této nestandardní barvě ho odhadujeme na zkorodovanou měděnou sochu. Taková socha tam samozřejmě není, a tak předpokládáme, že onen kůň je jen nasprejovaný na Lennonově zdi. Honza po chvíli nalézá jak koně, tak Jimiho Hendrixe v bedýnce. Nesmyslný text a klíč jako sousloví s šifrou nesouvisející dost jasně ukazují na použití posunuté abecedy. S Kubou zakládám výkonné výpočetní centrum a během pěti minut máme zprávu vyluštěnou.
20:15 - Zpráva nás odkazuje na Nebozízek, přičemž použijeme služeb lanovky. Jednak proto, abychom na chvíli složili svoje kosti a druhak, abychom Kubovi ukázali lanovku, kterou v Brně určitě nemají.

7. Nebozízek - posunutá abeceda podruhé

20:50 - Ačkoliv jsme si dali čtvrthodiny šlofíka na dolní stanici lanovky, přicházíme jako první (Soudím z toho, že obálka se zprávami byla ještě zalepená). Ovlivněn předchozí šifrou nasazuji na tuto zprávu opět posunutou abecedu a hle, ono to vychází docela jednoduše. Jen zjistit, co je ten bod 11061881. Odhadujeme to na datum 11.6.1881, leč nikomu z nás toto datum není povědomé ("to přece byla taková poklidná doba, kdy se nic světaborného nestalo!"). Zbyněk volá přítulovi na telefonu, aby zjistil, co toto datum znamená a pro jistotu mu přikládáme jména soch na Petříně, aby zjistil, kdy se dotyčné osoby narodily/umřely.
(Víte, co je nového? Prší! :-()
Než nám přítula na telefonu odpoví, nemáme co na práci, a tak přemýšlíme, odkud by se vůbec dalo jít způsobem popsaným ve zprávě. Hledáme místa, odkud po 200 metrech na západ a blíže neurčeném počtu metrů na sever se nachází voda. Napadne mě i Střelecký ostrov a hned si dávám vše dohromady - Národní divadlo i záhadu, jak je možné jít na západ a pak se otočit doleva, abych mohl jít na sever. Opravdu, schody z mostu Legií na ostrov vedou pouze na jih. To je dostatečná záruka, že Národní divadlo je oním bodem. Když přítul na telefonu odpoví, již sestupujeme z Petřína, takže mu jen dodatečně poděkujeme.

8. Střelecký ostrov - patnáctka

21:30 - Na ostrově je již pár skupinek a hádáme, které z nich jsou v zaujetí hry orientační a které jen v zaujetí her milostných. Kvůli dešti se uchylujeme pod most a otázky z historie nás opět doženou k tomu, abychom zaměstnali přítulu na telefonu. Nicméně vylučovací metodou toho mnohé zjistíme předem (zjišťovat, kdy byl Jiří z Poděbrad zvolen králem, z roku narození Lennona a Stalinovy stanice metra - není to fantazie?). Jsme rychlejší, než ostatní skupinky na ostrově, ale cestou na Jiráskovo náměstí nás jeden ze Stále-ještě-běhajících-týmů předbíhá.

9. Jiráskovo náměstí - čísla popisná

21:50 - Krize první. Proč musím na všechny šifry aplikovat nějakou matematiku? Sedíme na zastávce tramvaje a neúspěšně luštíme, zatímco přibíhají další týmy. Je tu i nápad, že ona čísla jsou čísly popisnými, ale zavrhneme jej, protože "najít je všechna by přece byla práce na týden". Honza se uchyluje stranou s hlavolamem a zkouší skládat krychli stále novými způsoby. Po chvíli se přesouváme do blízkého baru na malé občerstvení. Strávíme tam půldruhé hodiny, ale na nic nepřijdeme.
00:00 - O půlnoci nakonec vezmeme zavděk těmi čísly popisnými. Vyjdeme na ulici (Hurá, přestalo pršet!) a jedno takové čp. v blízkosti baru nám dává jakous takous naději, ale v jistotu se to promění, až později najdeme i dům 2013/1. Rozdělujeme se na dvě skupinky a děláme rojnici skrz celé území. Kupodivu to není práce na týden ale jen na půlhodinu. Za pomoci nočních tramvají se přesunujeme k Nuselskému mostu. Kolik týmů nás za tu dobu mohlo předběhnout?

10. Severní pilíř Nuselského mostu - živý plotr

01:15 - Honza dosáhl mistrovství ve skládání krychlí, takže když přicházíme, máme již první čtyří řádky jasné. Rozdělujeme si práci, Zbyněk diktuje, já kreslím, Kuba kontroluje Zbyňka a Kačka mne. Honza skládá krychli s posledním fiktivním dílkem. Než doděláme první čtyři řádky, má Honza i pátou krychli.
Opravdu nemám tušení, proč tato zpráva dala ostatním týmům tak zabrat. Pravda, nakreslili jsme zprávu až na druhý pokus, než jsme si definitivně rozvrhli práci. Ale jinak v pohodě. Aspoň trochu naženeme ztrátu z minulého stanoviště. Doprava-dolů-dolevanahoruposun-dopravanahoru mi bude v hlavě znít ještě dlouho...

11. Táborská brána na Vyšehradě - chemická šifra+kniha nářků

01:40 - U brány chvíli hledáme, než najdeme zprávu ve výklenku na samém vrcholku valu (A bylo tam nechutně mokro!). Kniha nářků nás potěší (sláva, jsme druzí!) i zamrzí (jen necelou půlhodinu po Howadech, to snad ani není možné!) zároveň. Tým Bedna-core-team odhaduji na organizátory, to je opravdu principiálně nemožné, aby sem někdo dorazil ve 22:45. Po zápisku do knihy se přesouváme na lavičky a osvěžujeme si středoškolské znalosti z chemie. Šifra není složitá, zdržel jsem se jen vlastní chybou, že lanthan má opravdu mocenství 3+ a ne 1+.
02:25 - Protože za chvíli nám jede 505ka, odcházíme a konec šifry dořešíme v autobuse. Na Pražského povstání přistupují Noční můry (kdepak se tu vzaly?). Zbyněk se definitivně loučí s nadějí, že některé stanoviště bude v Divoké Šárce ("Tam je prostě ideální prostředí na takovouto hru...!" - uvidíme, co bude napřesrok :) Na Kaččino doporučení vystupujeme již na zastávce Na návrší a uděláme si pěknou procházku kolem Magisrály, Jižní spojky a nakonec i nefalšovanými Pražskými lesy.

12. Krčský les - šifra bez šifry

03:10 - Docházejíce k lavičkám, spatříme světlo a posléze i Noční můry sedící a luštící. Baszomajegesmedve! Zpráva bez šifry! Zkoušíme číst každé x-té slovo, každé x-té písmeno, totéž ještě pozpátku - bez úspěchu. Zkoušíme i Univerzální recept na šifry bez šifry - nahřívání nad plamenem :)) Opět nic. Protože na mapce Krčského lesa, kterou jsme dostali na Vyšehradě, se jasně píše o více stanovištích, předpokládáme, že další stanoviště bude nějaký významnější bod v lese. Nakonec se vydáme k blízkému Velkému altánu - je to nejbližší významný bod, Noční můry odešly také přibližně tím směrem a kromě toho v altánu jsou lavičky a na nich lze provádět řadu příjemných činností jako je sezení, ležení apod.
Krize druhá. U Velkého altánu samozřejmě nic není. Luštíme dále, po chvíli kolem nás velkou rychlostí prolétnou dva kluci z týmu Letky. Že se ještě někomu chce v tak pozdní hodinu běhat - ale stejně do cíle nedorazily. Po chvíli tedy zkusíme další významný bod, Nový hrádek. Cestou nás Letky minou ještě jednou, tentokráte v opačném směru. Třeba na Novém hrádku něco našli. My ovšem nenacházíme nic. Jsme unavení jako kuřata a tak na chvíli zaléháme na hradby. (04:15)

13. Nový hrádek - telefonní šifra

05:45 - Pomaloučku svítá. Probouzíme se a řešíme, co dál. Za chvíli se přiřítí další tým (tipnul bych je na Svaz konjugovaných operátorů), chvilku hledá po hradbách a pak se seběhne stranou kousek do údolí. Že by opravdu něco našli? Hledáme znovu a bing ho! Za chvíli ji máme! Únava z nás padá. Křížky a hvězdičky hodně napovídají, Zbyněk vytahuje mobil a podle jeho klávesnice dáváme dohromady znaky. A pak že mobily nebudou potřeba - no, šlo by to i bez něj, ale ne tak pohodlně :) Protože je již relativně světlo a opět musíme nahnat ztrátu, jdeme k dalšímu stanovišti přímo, přes údolí. Bloudíme jen trošku. A ten pohled z kopce na krčský les v ranním oparu stojí za to!

14. Altán - kvadranty

06:03 - Cestou k altánu opět míjíme Howada kolem šifry rozložená (Že Noční můry jsou ještě daleko před nimi, ještě nevíme). Chvíli po nás přicházejí i Konjugované operátory. Nejdříve zkoušíme první nápad - kód označuje postupně číslo čtverce, řádek, sloupec. Pak totéž v jiném pořadí. Až při třetím pokusu si Kuba všimne, že sloupce dávají pár smysluplných slov. Za chvíli máme hotovou nápovědu, ale opět ji aplikuji jen na čísla čtverců, další dvě číslice stále považuji za řádek a sloupec. Než začnu aplikovat kvadranty opravdu na všechny číslice, Svaz konjugovaných operátorů nás předběhne. Ostrou chůzí procházíme ranním sídlištěm/ghettem/výqětem-moderní-architektury zvaným Jižní město.

15. Chodovská tvrz - jedna dvě, Honza jde

06:55 - Ještě štěstí, že ta vodní tvrz je pár kroků od mého domu, takže jsme ji nemuseli hledat jako ostatní týmy. Po pár pokusech vyškrtáme, co se vyškrtati má a máme zprávu MILÍČOVSKÝ LES VEL. Co je to VEL, nevíme, ale dořešíme to po cestě do k Milíčovskému lesu. Konjugované operátory necháváme za sebou a jedeme v autobuse společně s Howady. Zbyněk soudí, že VEL znamená, že máme hledat na mapě V sektoru EL, kam les zasahuje jen třemi malými výběžky (Pozn. pro Howada: Proto jsme se tak nepochopitelně vrhli do lesa!). Po výstupu se trochu honíme s Howady (jak jsem už psal, o Nočních můrách nevíme, čili nám šlo o první místo!). Na konci sídliště se rozdělujeme do skupinek, které prohledávají jednotlivé výběžky. Bezúspěšně. Dívám se znovu na šífru, co by mohlo to VEL značit a posléze naleznu, že je nutné stejný postup aplikovat i na vyškrtaná písmena a takto rekurzivně dále do úplného vyčerpání (luštitele - poznámka orgů). Zbyněk volá Kubovi a Honzovi, aby rovnou běželi do cíle a my se cestou stavíme u VELkého dubu.

16. Velký dub v Milíčovském lese - převody

07:50 - U dubu opět potkáváme Konjugované operátory, ale nezdržujeme se zde, jdeme přes pole rovnou do Křeslic a šifru řešíme cestou. Po příchodu již vidíme, že první nebudeme, Noční můry mají dávno hotovo. Howada přišla těsně před námi, ale také ještě nevyřešila správně převody.

17. Zahrádka v Křeslicích - cíl

08:15 - Odevzdáváme řešení orgům, ale ti nám ho neuznávají. Po chvilce přemlouvání sdělují, že krychličky jsou dobře, ale heslo ne. Takže v pětiminutových intervalech odevzdáváme řešení střídavě s Howady. Mezitím přiběhne Svaz konjugovaných operátorů od dubu, mají heslo na první pokus dobře a jsou druzí.
09:24 - Čtvrtý pokus. Triviální chyba opravena. Jabadabadabadabadůůůů...heslo je správně a obsazujeme čestné čtvrté bramborové místo!

18. Epilog

Nastává vyhlášení prvních čtyřech míst, jako cenu dostaneme dva hlavolamy a knížku aforismů. Jde to trochu hůře dělit mezi pět členů týmu, ale nakonec si Zbyněk s Kačkou vezmou společně knížku, Kuba a já hlavolamy a Honza onu skládačku krychle, s kterou se za tuto noc spřátelil.
Ještě chvíli tlacháme s orgy a ostatními týmy. Za hodinu přiběhne Petra s Láďou a týmem Popokatepetl a jsou pátí. Protože jsou všichni unavení (z čeho?) rozpouštíme tým a čtyři pětiny Jeníčků odchází na zasloužený odpočinek. Já ještě čekám do konce limitu na další týmy. Přichází ještě Ládin, Jedla a Železo, kteří to vzdali na desátém stanovišti a lamentují, kolik nervů je to kreslení stálo. Ostatní týmy jim přitakají.
12:00 - A je tu poledne, oficiální registrace doběhnuvších končí. V termínu stihlo doběhnout osm týmů z 146 (no, není to moc, třeba ve srovnání s Tmou a to mně osobně připadaly šifry na Bedně lehčí...). Tak ahoj za rok/půl roku. Jeníčci, byli jste sqělí. Na podzim jsme první, pamatujme si to. Je to totiž total hotovson! :))

Let's go through the darkness!

© 1999–2019 Robert-Antonio, robert@antonio.cz   Written in VI
Optimalizováno pro jakýkoliv prohlížeč zobrazující dle standardů XHTML 1.1 a CSS2, např. Mozilla, Firefox, Opera a Links.