Šifrovačky

Šifrovací a outdoorové závody

Šifrovačka je mánie. Šifrovačka je věčně hladový víkendožrout. Šifrovačka je styl. Šifrovačka je zvrhlost. Šifrovačka je jen hra. Opiš 100krát a přines podepsané od rodičů: Šifrovačka je jen hra. Šifrovačka je jen hra. Šifrovačka je jen hra. Šifrovačka je...

Noční šifrovací hry jsou příkladem toho, jak na velmi jednoduchém principu lze vystavět skvělou akci. Princip šifrovaček je jednoduchý, jak z bojovky pro děcka: Na stanovišti je šifra a její řešení tě odkáže na další stanoviště. A to celé aspoň desetkrát za sebou. A v noci. A v terénu. A 20 hodin v kuse. Kdo šifru nevyluští, končí.
První hra tohoto typu byla Tmou v Brně na podzim roku 2000. Od té doby vznikla spousta dalších po všech koutech Čech. V současné době se jich odehrává více než 30 ročně (...a furt to přibejvá!). Nabídka roste a poptávka zřejmě také. Kdo nezažil tříhodinový zákys nad ránem v hlubokém lese, v zimě, v dešti nad neřešitelnou šifrou, nepochopí :)

Aktualizovaný kalendář šifrovacích závodů najdete na kalendar.chlyftym.cz.

Jeníčci

...je název našeho hvězdnéno týmu, s kterým se už pár let snažíme některou šifrovačku vyhrát. Obsazujeme pravidelně jednociferná místa na stupních vítězů, ale to první se nám, mrška, pořád vyhýbá. Snad někdy...
Za ta léta se v našich řadách vystřídalo povícero lidí

Barrandoffská dynastie

Pod tímto jménem běháme akce drsnějšího rázu - Přežití, 5 beskydských vrcholů, Octogintu Octo a jejího dítěte Psa Putida.

Seznam absolvovaných závodů

závod tým pořadí report poznámka
2001
Tmou 2 Mařenky report Moje první šifrovačka, skončili jsme 2 stanoviště před cílem kvůli časovému limitu.
Tmou 3 Mařenky Krásný podzim pod Komorou, doběhli jsme do cíle asi 2 hodiny po limitu.
2002
Bedna 1 Jeníčci 4. report Jeníčci poprvé excelují na šifrovačce.
Tmou 4 Jeníčci 19. report Hromadné bloudění v Troubsku (včetně nás). Jinak lehké šifry, pořadí určovala hlavně logistika a rychlost postupu.
66 hodin bezejmenný tým První ročník 66 hodin ještě nebyl závodem v pravém slova smyslu. Týmy se skládaly až na místě, v průběhu se měnily. Na pořadí týmů se nehrálo.
2003
Bedna 2 Jeníčci 2. report Druzí po Prahorách.
2004
Bedna 3 Jeníčci 11. Velký zákys na akordové šifře, který jsme již do konce nenahnali.
2005
Matrix Org Sníh, čajovna ve Hvězdě, terénní část jsme museli brutálně zkrátit a stejně nikdo nedošel do cíle.
Osud 2 Jeníčci report Náš postup v čele pelotonu zhatila smsková šifra, kterou náš mobil pozměnil a učinil nevyluštitelnou.
Přežití Barrandoffská dynastie ? report Náš první „skutečně outdoorový“ závod. Plánovali jsme hlavně dojít do cíle, pořadí bylo vedlejší. Nakonec se ani nevyhlašovalo.
Bedna 4 Jeníčci report Letos se nám nedařilo, 5. šifra s nápovědou, konec na devítce. Ale bylo moc krásné počasí :)
Octoginta Octo B-tým Pohodové béčkování, jakožto technická podpora jsem byl celou dobu na základně, zatímco venku sněžilo a fičel hnusný vítr.
2006
Matrix Reloaded Org Agenti na mostech, spousta paralelních šifer.
Osud 3 Jeníčci Hned po startu začalo pršet a lilo až do konce hry. Nikdo nedoběhl do cíle, my jsme skončili na ne moc povedené jedenáctce.
Bedna 5 Jeníčci 2. report Objevuje se Pravý Bednář, souboj bílých a černých týmů, my jsme byli bílí a doběhli do cíle po černých Prahorách.
Za nosem Jeníčci 1. Velmi pochodová šifrovačka, pár týmů to zabalilo před cílem a tak jsme ne úplně vlastní zásluhou poprvé v historii doběhli první.
Haluz 2006 Jeníčci 6./2. report Naše první internetová šifrovačka (6. místo) + terénní část v Bratislavě (2. místo, samozřejmě opět po Prahorách)
Octoginta Octo 2 B-tým V B-týmu neoficiálně soutěžíme, kdo déle vydrží béčkovat na stanovišti, rekord byl kolem 30 hodin.
2007
Lamí stezkou Jeníčci 11.
Matrix3 Org Inspirace filmem Kostka, pohybující se šifry, prvně se objevují Kamenní kelti.
Osud 4 Jeníčci Osud je pro nás prostě zakletý. Zákys na třináctce, chybějící mapa na čtrnáctce, restart na šestnáctce a stejně žádný tým nedoběhl do cíle včas.
Bedna 6 Jeníčci Kolečko s šifrou promítanou na žižkovské věži, spousta ranních zákysů, tudíž jsme nedoběhli.
Svíčky 2007 Jeníčci Spousta zákysů, ale ze všech jsme se dostali. Doběhli jsme do cíle 12 minut před koncem hry, bohužel jsme už nestihli vyluštit semílací heslo.
Haluz 2007 Jeníčci 5./6. Náš rychlý postup v první polovině hry zazdila desátá šifra s množstvím zbytečného balastu.
Tmou 9 Jeníčci 8.-9. Rychlý postup, nezdrželi jsme se ani na zákysové šestce s průhledovou kostkou.
2008
Matrix Revolutions Org M4tr1X haXX0r t34m, Tady nic není, Kazatel...
O5 Jeníčci O5 volně navazuje na předchozí ročníky Osudů. Pro nás to byl propadák, zakysli jsme na všem, co se dalo.
Přežití Barrandoffská dynastie 4. Tento ročník jsme vzali jako trénink na Octogintu, tudíž jsme šli i na pořadí.
Bedna 7 Jeníčci Na Bednu neobvykle dlouhé přesuny, ráno začalo pršet, deadline hry nás potkal na předposlední šifře.
Svíčky 2008 Jeníčci report Terénní část celou dobu v pohodě, vymrzlý stadion na přechodu do městské části se nám však stal osudným.
5 beskydských vrcholů Barrandoffská dynastie Třetí vrchol (profláklý Čerčok) jsme dali kousek po limitu.
Tmou 10 Jeníčci Slavná sebereferenční meta-šifra, chyták na osmičce, hnusný déšť nad ránem, vícestupňová třináctka pod deštníkem byl náš konec.
Octoginta Octo 3 Barrandoffská dynastie 3. report Na pokraji smrti hladem, na pokraji smrti mrazem, ale nakonec jsme to doběhli!
Haluz 2008 Jeníčci 18. Letos byla jen internetová část.
Po drátě 3 jednotlivec 75. Připojil jsem se až během hry, bohužel jsem neměl příliš času na luštění.
2009
007 B-tým
Široko daleko Jeníčci 8. Další pokračování Osudu/O5. Naháněli jsme Široka, nezdrželi jsme se příliš ani na oblíbených zákysových flaškách.
Tmou 11 Jeníčci 10. Vcelku úspěšný ročník až na tradiční zákysovou třináctku. Cílovou aktivitu jsme stihli 8 minut před koncem hry.
Po drátě 4 jednotlivec 8. Tou dobou jsem pracoval v Německu, během soutěže jsem zůstal přes víkend v kanceláři, neb tam bylo připojení k internetu a od té doby už mi image workoholika nikdo neodpáral.
2010
Sendvič 2010 Jeníčci 24. První šifrovačka, kterou jsme luštili přes skypekonferenci, rozházení v Praze, Rožnově a Ludwigsburgu.
Expedice Matrix 2010 Org Nový tým, motivace filmem Návštěvníci, ultimate stegano šifra, cíl u Centrálního mozku lidstva.
Bedna 9 Jeníčci Hodně těžký ročník. Opakované využívání florbalového míčku, skládání robota na jedenáctce a konec na komplikované vícestupňové třináctce.
Pes Putidus Barrandoffská dynastie Déšť, zima a bláto skoro po celou dobu. Asi 3 týdny před akcí jsem se dozvěděl, že v tu dobu mám pracovní schůzku, a tak jsem se účastnil jen první půlky závodu.
Tmou 12 Jeníčci Po loňském úspěchu opět bludiště trochu jinak. Prakticky vše jsme proběhli delfskou metodou, až přišla třináctka s divnou nápovědou.
Terra Incognita Barrandoffská dynastie 3. Zima a první sníh na hřebenech Javorníků. Ale hlavně nepršelo. Co neujdeme, to utaktizujeme, čímž jsme obhájili předloňský bronz z Octoginty.
2011
Matrix: The Game Org Motivace filmem The Game, všude samé klíče.
Bedna 10 Jeníčci 4. report Originální týmové šifry a originální trasa. A pak že po 9 ročnících Bedny nejde vymyslet nic nového :)
Dnem 10 Xibalba Zkysli jsme hned na třetí šifře, po 5 hodinách jsme pokračovali mimo soutěž. Další šifry už byly snadné, takže jsme nakonec došli neoficiálně do cíle 4 hodiny po limitu.
Tmou 13 Jeníčci Jeden z nejzhulenějších ročníků. Ze dvou zákysů jsme se dostali, třetí nám byl osudný.
Interlos 2011 Jeníčci 10. And now for something completely different. Asi první a poslední situace, kdy jsem uznal, že Haskell je na některé úlohy vhodnější nežli céčko.
2012
Matrix: Indiana Jones Jeníčci & Tykadla 11. Po 7 letech konečně první Matrix, který jsem si zaběhl jako účastník. S jazykem na vestě jsme stihli cíl přesně v hodině dvanácté.
Bedna 11 Jeníčci Letos byly komplikované šifry. A protože čtyřstěny byly mor Jeníčků už na Tmou 10, nemohli jsme jinak a skončili na čtyřstěnové dvanáctce.
Pes Putidus Barrandoffská dynastie 2. Po těch propršených minulých ročnících to bylo vcelku snadné. Druhé místo nás tak překvapilo, že jsme ani moc nefrfňali, že vítězství nám uniklo doslova o fous.
Tmou 14 Jeníčci Zamotaný ročník s nelineárními prvky. Škoda šibeničního časového limitu, kvůli němuž stačil jeden čtyřhodinový zákys a už jsme to do cíle nestihli.
Interlos 2012 Jeníčci 20. Všichni odřekli účast, nakonec jsme luštili pořádně jen 2 lidi. Výsledek tomu odpovídal :-(
2013
Sendvič 2013 Jeníčci 12. První Sendvič, kde jsem měl o přestávce sendvič! (díky, Kač)
Matrix: Fort Boyard Jeníčci Až do půlnoci jsme měli parádně našlápnuto. Pak nás dva lidi z týmu opustili a my zkysli na zbytek noci v nonstopu s devíti neřešitelnými šiframi.
Bedna 12 Jeníčci Hodně dobrý ročník. Ani jedna šifra nevyužívala tradiční postupy, zadání používala bednářskou ostravštinu a celou dobu nás provázelo bednářské Dobble. Bohužel kvůli dvěma zákysům jsme nestihli časový limit do cíle.
Po škole 5 Jeníčci 3.–4. Celou hrou nás provázel velmi zajímavý příběh o magnifikátoru. Díky strategickému přeskoku přes pomocné šifry jsme se uchránili před potenciálně dlouhým zákysem na dvanáctce a konečně letos doběhli jednu šifrovačku až do cíle.
Tmou 15 Jeníčci Celou dobu jsme si užívali pěkné šifry a libovali si, jaký máme dobrý čas. Pak přišla technicky nepovedená osmička, jejíž zákys jsme už nerozdýchali.
Interlos 2013 Jeníčci 17. V oslabené sestavě jsme luštili, až se z nás kouřilo...ani jsme se nenadáli a byl konec. Na spoustu šifer jsme se ani nestačili podívat.
2014
Sendvič 2014 Jeníčci 10. Povedený ročník. Šifry jsme sekali jak Baťa cvičky a díky tomu jsme dosáhli zatím nejlepšího pořadí Jeníčků na Sendviči. A kdybychom stihli i dvě šifry, které jsme dali pár sekund po termínu, tak to možná bylo i na medaili. No jo, stane se.
Matrix: Hvězdná brána Jeňadla
(=Jeníčci
+Tykadla)
report Ročník s asi největším počtem šifer v historii šifrovaček. Nikdo je nestihl vyluštit v limitu.
Bedna 13 Jeníčci (9.) Kombinované, avšak hezké šifry, včetně šifry s nejrychlejším vyluštěním delfskou metodou. Na počáteční aktivitě jsme se zasekali na dvě hodiny a v cíli o fous nestihli finálovou semílací aktivitu. Pořadí je proto pouze neoficiální.
Interlos 2014 Jeníčci 32. Napíš 100× po sobě: Nezasekneš se na vymýšlení optimálního algoritmu tam, kde to jde vyřešit hrubou silou!
2015
Sendvič 2015 Jeníčci 24.
Matrix: 1984 Jeníčci (14.) Parádní chaotická část, z níž jsem většinu času strávil běháním po městě, tj. přesně to, co dělá Matrix Matrixem. Dostali jsme se do cíle, ale nestihli závěrečnou aktivitu.
© 1999–2019 Robert-Antonio, robert@antonio.cz   Written in VI
Optimalizováno pro jakýkoliv prohlížeč zobrazující dle standardů XHTML 1.1 a CSS2, např. Mozilla, Firefox, Opera a Links.