Literatura

Matfyzák: Návod k použití pro ženy (v1.0)

§1. Matfyzák neovládá telepatii. Chceš-li matfyzákovi něco sdělit, jednoduše a přímo mu to řekni.

§2. Matfyzák je tvor důvěřivý. Řekneš-li matfyzákovi „nic se neděje“, „dělej jak se ti to líbí“ nebo „kup na co máš chuť“, nesmíš se pak rozčilovat, že se bude chovat, jako by se nic nedělo, udělá si to tak, jak se to líbí jemu a koupí věci, které chutnají jemu.

§3. Sex a milostné hrátky nejsou pro matfyzáka středobodem vesmíru. Může je mít rád, může je dělat kvůli tobě, ale vždycky bude mít činnosti, které jsou pro něj důležitější.

§4. Některé matfyzákovy záliby ti mohou připadat nesmyslné, směšné, odtržené od reality...Neměj strach, matfyzák má na některé tvoje záliby úplně stejný názor. Oboustranná tolerance vám pomůže.

§5. Počítač je matfyzákův kamarád. A žádný muž nemá rád, když mu žena brání stýkat se s kamarády.

§6. Matfyzák mluví, když chce něco sdělit nebo když ho zajímá téma debaty. V opačném případě mlčí. Budeš-li ho nutit mluvit jen proto, aby se mluvilo, uzavře se do sebe ještě více.

§7. Matfyzáka se můžeš ptát „Na co myslíš?“ a většinou ti rád odpoví. Hlavně se však potom neptej „a můžeš mi nějak jednoduše vysvětlit, o čem teď mluvíš?“

§8. Chceš-li matfyzáka o něčem přesvědčit, používej konzistentní a logické argumenty k věci. Úspěch je v 99% zaručen. Naopak nevhodnými argumenty jsou:

 • Nevím, jak ti to dokázat, ale stejně mám pravdu.
 • Já to tak prostě cítím.
 • Většina lidí by s tebou nesouhlasila.
 • Tak se to prostě dělá.
 • Všichni to chápou, jenom ty ne.
 • X řekl, že to je jinak. (kde X je nějaká Obecná Autorita)

§9. Matfyzák má dva hlavní pracovní módy. Buď se do nějaké práce zažere až po uši a nevidí dne ani hodiny, jídla, spánku ani sexu. Anebo je demotivovaný a fláká práci jak jen může. Buď ráda za první mód, zejména dělá-li něco užitečného a nesnaž se ho z toho vytrhnout. V opačném případě hrozí, že z něj vychováš lempla a pecivála.

§10. Opakované rutinní činnosti matfyzáka nudí. Je samozřejmě možné, že taková činnost spadá do matfyzákova 1. módu (viz §9), ale to je spíše výjimka než pravidlo.

§11. Matfyzák je svobodomyslný a pragmatický. Chceš-li, aby dodržoval nějaká pravidla, vysvětli mu logicky, v čem jsou užitečná (viz §8). V opačném případě matfyzák zaujímá utilitární postoj, tj. uvažuje:

 • jak dotyčné pravidlo obejít
 • jaká je reálná sankce za jeho nedodržení
 • zdali dvě výše uvedené věci nejsou pro něj výhodnější, nežli pravidlo dodržovat

§12. Oblečení není elektronika. Matfyzák ví, že za posledních 100 let nedošlo v oblasti odívání k žádnému převratnému vynálezu, snad kromě goráčů a dvojdílných plavek. Není nutné obměňovat šatník každý rok a móda je sprosté slovo. Matfyzáci tudíž mají ke svému zevnějšku dva přístupy:

 • Přístup laxní. Obléká si to, co je zrovna po ruce. Většinou se jedná o sandále, vytahané kraťasy a vyšisované tričko barvou neladící ke zbytku ohozu.
 • Přístup konzervativní. Vytvoří si jednoduchý konzervativní vzhled, který nijak nevyčnívá, ale také nikoho nepohoršuje a dá se použít prakticky kamkoliv. Tohoto stylu se pak drží a nehodlá ho dále měnit či vylepšovat.

§13. Matfyzák má v oku putující slepou skvrnu, která mu znemožňuje vidět na šatech díry a skvrny o průměru menším než 1 cm.

§14. Matfyzák si je vědom vnitřní krásy a nedbá na vnější pozlátko. Na prsa pětky nebo těsně obepnutý zadeček matfyzáka nesbalíš. Nezapomeň, že podobných lahůdek má doma plný harddisk ve složce Péčko. Pokud však zaujmeš matfyzáka svým sexy mozkem, máš dobře našlápnuto a můžeš si ho krásně obtočit kolem prstu.

Závěrem: Matfyzák vyžaduje trochu jinou obsluhu nežli běžný partner, ale doufám, že tento manuál vám v tom pomůže. Odměnou vám budiž solidní a věrný manžel, jelikož:

 • matfyzák dle §9 buď balí ženy jak na běžícím pásu nebo je vděčný za tu jednu a té je věrný
 • druhá možnost pravděpodobnější, vzhledem k §3
 • díky §14 nehrozí, že vás vymění za mladší
 • a díky §12 a §13 navíc nehrozí, že by ta mladší chtěla jeho

Věnováno s láskou mé zcela nematfyzácké ženě :-)

© 1999–2019 Robert-Antonio, robert@antonio.cz   Written in VI
Optimalizováno pro jakýkoliv prohlížeč zobrazující dle standardů XHTML 1.1 a CSS2, např. Mozilla, Firefox, Opera a Links.