Geocaching

Základy bezpečnosti v podzemí

Co je dobré si uvědomit předem – pohyb v jeskyních, kanálech, opuštěných tunelech a jiném nepřístupném podzemí je ze své podstaty riziková činnost. Stejně tak, jako je rizikové horolezení, příliš tučná a masitá strava, jízda autem nebo kouření. Je to proto vaše rozhodnutí, že chcete objevit neznámá místa, dostat se do míst, kam skoro nikdo nechodí a trochu si uvolnit adrenalin, i za cenu zvýšeného rizika.
Následující bezpečnostní zásady sice riziko zcela nevyloučí, nicméně sníží na minimum. Tyto zásady nejsou oficiální, jde pouze o základní minimum, které by měl dodržet každý amatér, který chce na vlastní pěst prozkoumávat podzemí.

Dva na sobě nezávislé zdroje světla

Doporučuji čelovky, klasická baterka vám zbytečně zaměstná jednu ruku, kterou budete potřebovat na opírání, lezení apod. Karbidky používají jeskyňáři už jen ze zvyku, diodkové baterky je předehnaly jako do výkonu, tak do výdrže, a nehrozí vám popáleniny.

Oblečení

Půjdete-li do kanálů, nutností jsou holínky a pracovní rukavice (kožené, ne tenké látkové). Vhodné je pak i oblečení s dlouhým rukávem, nejlépe overal.
V hlubší nebo silněji proudící vodě se vám budou hodit rybářské holínky do půli stehen (stojí 400-500 Kč).

Déšť

Přívalový déšť je suverénně největší hrozbou při návštěvě kanálu. Než se vydáte na cestu, zkontrolujte předpověď počasí. Hlásí-li déšť, nic neriskujte a odložte návštěvu na jindy. Uvědomte si, že při opravdu intenzivním dešti se může průtok vody v kanále zněkolikanásobit během několika minut. Nehrozí-li povodně, sice se neutopíte, ale brodit se proti proudu špinavé vody je opravdu velmi nepříjemná záležitost. Nepodceňovat.

Nebezpečné plyny

V podzemních prostorách se mohou tvořit kapsy s oxidem uhličitým, který je těžší nežli vzduch. Nedokonalým spálováním organického materiálu vzniká oxid uhelnatý – stačí když někdo hodí zapálenou louč do uzavřeného komína, nebo si ve štole udělá „vohníček“...lidé jsou nepoučitelní. Z kanálových splašků se může uvolňovat sirovodík nebo metan. Zastaví-li auto s puštěným motorem nad kanálovým poklopem, může zamořit špatně větraný úsek oxidem uhelnatým.
Levným a nespolehlivým detektorem CO2 je zapálená svíčka – hoří-li jasným plamenem, otrava CO2 pravděpodobně nehrozí. Lepším řešením jsou detekční trubičky – umí detekovat i jiné plyny, spolu s nasávačem stojí do 2000 korun. A pokud tedy se vám nechce utrácet peníze, lezte jen do míst, kde jasně cítíte průvan.

Hlídka

Při speleologickém průzkumu vždy zůstává jeden člověk na povrchu, obeznámený s časovým plánem a schopný okamžitě zavolat a odnavigovat záchranu. Ano, chápu že o tuto nevděčnou roli nemá nikdo z vás zájem. V takovém případě se alespoň domluvte s kamarádem, že lezete tam a tam (nejlépe s gps souřadnicemi), a pokud do X hodin nezavoláte, že jste venku, ať zalarmuje hasiče.

Potkani

Potkani jsou sice chodící bankou spousty nemocí, ale nepředstavují vážné nebezpečí. Jsou plaší a na člověka neútočí.
Mnohem nebezpečnější jsou jejich výměšky. Budete-li se brodit vodou, zkontrolujte zdali nemáte na nohou nějaké otevřené oděrky. Pokud ano, odložte návštěvu na jindy.

© 1999–2018 Robert-Antonio, robert@antonio.cz   Written in VI
Optimalizováno pro jakýkoliv prohlížeč zobrazující dle standardů XHTML 1.1 a CSS2, např. Mozilla, Firefox, Opera a Links.